رپد توکن (Wrapped Token) چیست؟

Wiki Article

رپد توکن (wrapped token) چیست؟ هرشبکه بلاک چین رمز ارز مربوط به خود را دارد. همانند اتریوم، بیت کوین، پولکادات و … . از آن‌جایی که شبکه‌های مختلف بلاک چین، سیستم‌های متمایزی هستند در نتیجه راهی برای ارتباط شبکه‌ها با یکدیگر وجود ندارد و در واقع شما نمی‌توانید توکن یک شبکه را به شبکه بلاک چین دیگری انتقال دهید.

پیش از پرداختن به رپد توکن (wrapped token) بهتر است ابتدا به بررسی معنی wrap بپردازیم. کلمه wrap در لغت به معنی پوشاندن یا پنهان کردن است و یک رمزارز رپد در واقع توکنی است که ارزش آن به ارز رمزنگاری شده دیگری وابسته است. در واقع به این دلیل به آن‌ها wrapped token می‌گویند که دارایی اصلی، در یک پوشش یا به زبان فنی در یک Digital vault ( صندوق دیجیتال) نگهداری می‌شود. رپد توکن قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های مختلف را افزایش می‌دهد. در واقع رپد توکن عملکردی مانند کراس چین ( cross chain) دارد. با کمک فناوری cross chain امکان برقراری تعامل بین بلاک چین‌ها بدون نیاز به واسطه فراهم می‌شود.

کویین کده

عملکرد رپد توکن‌ها به چه صورت است؟
یایید برای بررسی عملکرد رپد توکن، رپد توکن بیت کوین (WBTC) را در نظر بگیرید. رپد توکن بیت کوین (WBTC) ورژن توکنیزه شده‌ی بیت کوین بر روی شبکه اتریوم است که ارزش آن معادل بیت کوین است و به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از بیت کوین بر روی شبکه اتریوم استفاده کنید.

رپد توکن‌ها معمولا به یک متصدی (custodian) نیاز دارند که مقدار معادل دارایی را به عنوان رپد در اختیار دارند و این متصدی می‌تواند merchant (یک شخص حقیقی یا حقوقی که کیف پول شما را مبادله می‌کند)، کیف پول چند امضایی، DAO ( سازمان خود مختار غیر متمرکز)، یا حتی یک قرارداد هوشمند باشد. بنابراین در مورد WBTC متصدی می‌بایست 1 بیت کوین را به ازای 1WBTC تولید شده، نگه دارد. انجام این فرآیند در بلاک چین ثبت می‌شود.مزایای استفاده از رپد توکن (Wrapped Token) :

در حالی که هر شبکه بلاک چین استاندارد توکن مربوط به خود را دارند به عنوان مثال (ERC-20 شبکه استاندارد اتریوم است و BEP-20 شبکه استاندارد بایننس اسمارت چین است)، با این وجود شما نمی‌توانید از توکن‌های غیر بومی بر روی شبکه‌های دیگر استفاده کنید. رپد توکن‌ها این امکان را فراهم می‌کنند تا از توکن‌های غیر بومی مختلف بر روی بلاک چین‌های دیگر استفاده کنید.

فروش ارز دیجیتال

معایب استفاده از رپد توکن‌ها:
از آن‌جایی که هنوز نمی‌توانید از رپد توکن‌ها به طور مستقیم در تراکنش‌های کراس چین استفاده کنید و معمولاً اول باید رمزارز اصلی را به یک متصدی ارسال کنید، نقش اعتماد در این فرآیند بسیار پررنگ است. با این وجود، توسعه‌ دهندگان دنبال راهی برای غیرمتمرکزسازی هر چه بیشتر هستند و ممکن است در آینده تولید رپد توکن و بازخرید رمزارز بدون نیاز به اعتماد سازی ایجاد شود. از سوی دیگر، پروسه تولید رپد توکن‌ها با توجه به گس بالا نسبتاً پرهزینه‌ است و احتمال دارد موجب اسلیپیچ شود؛ یعنی گاهی اوقات که منتظر اجرای سفارش خود هستید، به خاطر نوسانات بازار ممکن است تراکنش شما با نرخی متفاوت نسبت به آنچه انتظار دارید، انجام شود
ترون
فرآیند تولید رپد توکن (Wrapped Token) چگونه اتفاق می‌افتد؟
به عنوان مثال در نظر بگیرید شما به WBTC نیاز دارید. ابتدا merchant بیت کوین را برای متصدی جهت تولید ارسال می‌کند. سپس متصدی با توجه به مقدار بیت کوین ارسال شده، WBTC را بر روی شبکه اتریوم تولید می‌کند. اگر مجدد به بیت کوین نیاز داشته باشید، merchant یک درخواست سوزاندن برای متصدی ارسال می‌کند و سپس بیت کوین از حالت ذخیره سازی خارج می‌شود. شما می‌توانید custodian را به عنوان wrapper (تولید رپد توکن) و unwrapper (سوزاندن رپد توکن و تبدیل آن به رمز اصلی) در نظر بگیرید. در مورد WBTC افزودن و حذف متصدی و merchant توسط DAO انجام می‌شود.
c98 خرید

arzdigital.com

Report this wiki page